Ach tie platy....

Autor: Marek Sitárik | 1.11.2012 o 19:17 | (upravené 1.11.2012 o 19:56) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  266x

Platy... večný problém nespokojnosti zamestnancov ale i zamestnavateľov. Opať počúvame z každej strany požiadavku zvýšiť platy lekárom, súdnym úradníkom, učiteľom a tak ďalej. Kto ešte?

Dnes v televíznych novinách opäť vystúpili zástupcovia lekárskych odborov s požiadavkou opätovného zvýšenia platov. V príspevku zaznela z úst jedného z predstaviteľov lekárov jedna zaujímavá poznámka nad ktorou sa je potrebné podľa mňa zamyslieť. " Chlieb stojí 2 EURá, ako ho máme zaplatiť keď Vám za výkon u jedneho pacienta zaplatia 0,5 EUR." Naozaj to stojí za zamyslenie... Koľko by im stačilo? a Koľko takých pacientov ošetria za jeden ordinačný deň? Ale to nechcem riešiť. Chcem poukázať na niečo iné. Pred niekoľkými týždňami som bol s manželkou v nemocnici v Trstenej a všimol som si tam zaujímavú skutočnosť. V areáli nemocnice stálo niekoľko vozidiel lekárov. A aké to boli vozidlá? Tak napríklad BMW, Škoda Superb, AUDI... A ak mi chce niekto tvrdiť, že sú to autá pacientov tak o tom silne pochybujem... Autá pacientov majú vjazd zakázaný... Veľmi by ma zaujímalo, ako si z takých "malých" platov môžu lekári dovoliť také autá. Bežný zamestnanec dostáva na Orave dostáva minimálnu vzdu 327 EUR a je rád že z nej vyžije a zaplatí účty. A nemyslím si že v iných krajoch v našej republike je to iné. Takže nemyslím si, že je potrebné Ďalšie zvyšovanie platov lekárov. Naopak zdravotným sestrám by sa malo pridať.  No v každom prípade by bolo dobré asi najskôr zmeniť celý systém odmeňovania v zdravotníctve.

Na mieste je otázka ako má bežný občan, ktorý musí na 2 EURá ťažko pracovať jednu celú hodinu a do práce musí dochádzať ráno autobusom zaplatiť štátom garantovanú "bezplatnú" zdravotnú starostlivosť.

A ešte pár slov k zdravotnekj starostlivosti. V prvom rade by mal štát stanoviť čo je štandardná zdravotná starostlivosť. Táto by mala byť hradená z verejného zdravotného poistenia. A to ostatné, tzv. nadštandard by si pacient doplácal, prípadne by sa občan pripoistil v komerčnej poisťovni.

Následne by bolo vhodné vypracovať systém, ktorý by dokázal relatívne objektívne hodnotiť prácu jednotlivých lekárov. Na základe hodnotenia kvality lekárov by sa potom môhli riešiť platy.

 

Zdá sa mi to dosť nepravodlívé keď niekto kto zarába nadpriemerne sa stále sťažuje a chce stále viac a viac...

Kedy si ja budem môcť dovoliť BMW či AUDI najnovšej generácie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?